Mustafa Kuvancı: TV Haberleri ve Şiddet-Korku Kültürü

Son günlerde hangi TV kanalını açsam, haber bültenlerinde şiddet, dehşet ve ölüm haberleriyle karşılaşıyorum, öyle ki yarım saatlik bir haber bülteninin neredeyse yarısını bu tür haberler dolduruyor.

Önceleri haber kanalını değiştirip bu kanaldaki ölüm, şiddet ve dehşet haberlerine kadar devam edip sonra yeni bir haber kanalı arayışına gidiyordum, ama artık iyice bıktım, haber izlememeye karar verdim.

TV kanallarındaki bu tür haberlerin neden son zamanlarda çok sayıda verildiğini merak ettim. Acaba sistemli bir korku kültürü oluşturulmaya mı çalışılıyor, diye düşünüp bu alanda yayınlanmış makale ve çalışmaları okumaya karar verdim. Kısa bir araştırmadan sonra anladım ki doğru düşünmüşüm.

Bu konuda yazılmış bir hayli makale, hazırlanmış raporlar ve tezler var. Bakınız Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun talebi üzerine, üniversiteler ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan psikolog ve psikiyatristlerden oluşan bir çalışma grubu tarafından, RTÜK’ten bağımsız olarak hazırlanan bir raporda ne diyor uzmanlar:

“Medyadaki şiddete daha fazla maruz kalan bireyler, dünyayı daha karanlık ve kötülük dolu bir yer olarak görmeye, gerçekte olduğundan daha fazla şiddet dolu olarak algılamaya, yaygın bir korku ikliminde yaşamaya başlamakta ve şiddete karşı katı ve hissiz olabilmektedir (Strasburger, 1995; Strasburger & Wilson, 2002; Simon, 1995; Lande, 1993).”

“Artan saldırganlığa ek olarak, sayısız denecek kadar çok çalışma göstermiştir ki, şiddet sahnelerine maruz kalma, şiddete karşı duyarsızlaşmaya neden olmakta ve şiddete kurban gidileceğine dair bir korku iklimi yaratmaktadır (Bandura, Ross & Ross, 1961; Paik & Comstock, 1994; Donnerstein, Slaby & Eron, 1994; Bushman, 1995; Friedlander, 1993; Centerwall, 1992; Villani, 2001; Anderson & Bushman, 2002)”

Aynı çalışmaya bir rapor sunan Türk Psikologlar Derneği bazı TV programlarını kaydedip izledikten sonra değerlendirmesinde şu ifadeleri kullanıyor: “Şiddete maruz kalma ya da izleme sonucunda, bu tür davranışların model alma yolu ile öğrenildiği ve şiddet içeren davranışların frekansının arttığı bilinmektedir. Şiddet karşısında bir süre sonra duyarsızlaşma geliştiği ve bunu izleyen aşamada, sinme ve boyun eğme davranışlarının ortaya çıktığı da bilimsel bir gerçektir. (…)Şiddet adeta olağan, sıradan ve hayatın bir parçası olarak gösterilmektedir. Bu da bir süre sonra, toplumların şiddete karşı duyarsız kalmalarına ve şiddet içeren olayların sıklığının giderek artmasına neden olmaktadır.”

Birileri tarafından Türkiye’de, Türk halkı üzerinde sistemli bir korku kültürü oluşturularak milletimiz sindirilmeye mi çalışılıyor? Bu ülkede hiç mi güzel şey olmuyor, neden ısrarla ölüm, şiddet ve korku haberleri yayınlanıyor? Bunu merak ediyorum, milletimizin kodlarıyla kim oynuyor, kimler ne için, neye karşı bizi sindirmeye çalışıyor?

Yukarıdaki kocaman kocaman amcalar, cevap bekliyorum, toplum olarak cevap bekliyoruz.