İdris AYDIN: “TÜRKİSTAN RÜYASI” Üzerine…

TÜRKİSTAN RÜYASI
 
İDRİS AYDIN

“Türkistan Rüyası’nda  Türkistan coğrafyasının manevi arka planına değiniliyor.”

Türkistan Rüyası, Türk Dünyası ile ilgili bir çok çalışması bulunan Dr. Hayati Bice’ nin kitabının adı.
Hayati Bice ömrünü Türk Dünyası’na ve meselelerine vakfeden, kafa yoran, samimi ,dürüst idealist bir aydın.
Ben onu Ahmet Turan Alkan’ın ”yatağına kırgın ırmaklardaki timsahlar nesline(!)” benzetiyorum.
Mustafa Kutlu’nun  ”Ya Tahammül Ya Sefer”de geçen ”dava delisi  Kerim” örneği de tıpatıp ona uyuyor.
O bu övgüleri fazlasıyla hak ediyor.
Yalova ‘daki uzman hekimlik muayenehanesini  bir çırpıda kapatması   bir idealizmle açıklanabilir ancak.
Bunun sözlüklerde karşılığı yok.
***
Türkistan Rüyası’nda  Türkistan coğrafyasının manevi arka planına değiniliyor.
Yazarın Türkistan Rüyası’ nın dışında  Divan-ı Hikmet ,Kafkasya’dan Anadolu’ya  Göçler, Hoca  Ahmed  Yesevi  Türbesi, İşaret Taşları, Türk Yurtları Üzerine Notlar,  Pir-i  Türkistan Hoca Ahmed YESEVİ adlı kitapları da bulunuyor. 298 sayfalık kitap: ” Mahrem maceranın ilk günü, işaret taşları, ol Medine ravzasını  görmeye , Medine semasında bir yıldız, Divan-ı Hikmet’in izinde, Kabe ile ilk vuslat , İstanbul’da bir yerlerde ,Ala milleti RasulAllah ,Yol   göründü Türkistan’a, Ayşe Bibi’nin hazin öyküsü , Hazret-i Türkistan’ın huzurunda ilk selam, Divan-ı  Hikmet deryasına dalmak, Şah-ı Nakşbend  birisini davet ederse , Buhara yollarında zikir yakışır, Adını ben koydum bahtını Allah açsın, Yesevi’ den gelen davet icabet, Türkistan rüyası, Türkistan ‘da bayram eylemek,  Nur olası Nur Ata, Türkistan’ın kalbine misyoner hançeri, Yesevi geleneğinin izleri ,Türkistan’a kurban olmak” bölümlerinden oluşuyor.
***

Türkistan Rüyası Türkistan coğrafyasında  Anadolu’nun Türkleşmesini İslamlaşmasını sağlayan kolonizatör Türk Dervişlerinin oradaki hüzünlü öykülerini anlatıyor. Dr . Hayati Bice Orta Asya bozkırlarında Şah-ı Nakşbend’den  Ahmed Yesevi’ ye izler sürerek köklerimize inanç kodlarımıza doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Sıcak, samimi içten bir çalışma. Yazar kitabı tasavvuf yolundaki rehberi Mustafa İhsan Karadağ’a ithaf ediyor.Kitabı okurken  Türk yurtlarının destani ve tarihi macerasını yeniden yaşıyor gibi oluyorsunuz. Yoğun bir duygu sağanağı peşinizi bırakmıyor. Kah Bağdat ‘da İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin kabrinin de yer aldığı büyük bir külliye olan Azamiye  Külliyesi içindeki büyük camide sabah namazına duruyorsunuz. Kah Gavsü’ l –Azam  Abdülkadir Geylani hazretlerinin Bağdat’ın bir köşesini süsleyen türbesine konuk. Kitap belgesel formatında bizim olanı bize ait olanı söylüyor. Doğu Türkistan’da  Çin zulmünden Medine-İ Münevvere’ ye hicret edenlerin hikayeleri bu kitapta. Elinizden bırakamayacağınız soluk soluğa okuyacağınız bir kitap. Medine-i Münevvere’ den  Türkistan coğrafyasına manevi havayı, ipuçlarını  tasavvuf ehline ait menkıbeleri kitapta okuyabilirsiniz. Orta Asya’ nın manevi dünyasına ışık tutan bu kitabı okumalı okutmalı. Kardeşliğin, barışın, esenliğin anahtarını , şifrelerini veriyor, Türkistan Rüyası.Bölge halkının İslam’ı bu güne kadar nasıl zorlukları aşarak korumaya çalıştığını yüreğim burkularak okudum. Kentav yakınında ki Kuşata kasabasında  oturan Rahmankul adlı Nakşbendi dervişinin (Hac ibadetinin yasak olduğu yıllar) Kabe’nin fotoğrafını elle çoğaltmaları Türkistan coğrafyasının samimiyetini teslimiyetini özetliyor .Kitap sloganları değil  yaşanmış olanları dile getiriyor. Türkistan’a ilgi alaka duyanlar bu kitabı mutlaka ama mutlaka okumalı. En son Yavuz Bülent Bakiler’den okumuştum oraları (Türkistan-Türkistan)…

Dr. Hayati Bice’ nin kitabı 220 voltluk elektrik akımı gibi beni derinden sarstı. Gençliğimden beri Türkistan’ la ilgili haber yorum ve demeçleri büyük bir hassasiyetle takip ediyor ve  okuyorum. Yazar hepimizin duygu ve düşüncelerine tercüman oluyor. Bize düşen alıp okumak.

Kitapta sadece Türkistan coğrafyası  değil Kerküklü Türkmenler de kendilerine yer buluyorlar. Dolu ,dolu bir çalışma bu alanda ki en donanımlı en yetkin kitaplardan biri. Okunmak için sizi çağırıyor. Bu çağrıya kulak verelim. Medine’den Orta Asya’ ya uzanan bu rüyaya dahil olmak istiyorsanız işte size Türkistan Rüyası  alın,  okuyun.
___________________________________________________________________
(*) Kitabın üçüncü baskısı 2019 yılında POST YAYINLARI tarafından yapıldı.
İNTERNETTEN SİPARİŞ:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/turkistan-ruyasi/502473.html