Bahçeli anlatıyor: FETÖ’nün MHP’ye Sızma Planı Nasıl Engellendi? (2009) / 3. Baskı

 

BAHÇELİ:

“…milletimiz

ve camiamızın insanları

iyi bilsin.”

atv, 20 Haziran 2018

 

“Lider-Teşkilat-Doktrin” 

MHP Örgüt Kültürü

Makale Adı: “FETÖ İşbaşındayken Ya Devlet Bahçeli Olmasaydı?”

Dr. Hayati BİCE / s. 36-43 / 2020

“Bahçeli önemli konuları anlatırken yaptığı gibi tane tane konuşuyordu:
Şakir Akça [1] hocamızı tanırsınız. Her yaz Haziran ayında tatil için memleketindeki yazlığına gider. Gitmeden önce de bana uğrayıp bir görüşme yapmayı adet haline getirmiştir. 2009 yılı Haziran’ında da işte bu şekilde bir görüşme için geldi. Ancak yanında bir misafiri de vardı. Bu kişinin eski YÖK üyelerinden, Fatih Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan [2] olduğunu söyledi. Görünürde bir nezaket ziyareti yapıyordu ve kızının yapılacak düğünü için davetiye getirmişti. Hoşgeldiniz faslından ve evlenecek çift için mutluluk dileklerimden sonra Tekalan söze girdi ve aniden konuyu Fetullah Gülen ile başbuğumuz Alparslan Türkeş’in samimiyetine getirdi.

Şakir Hoca bu durumdan rahatsız olduğunu hissettim, sözünü kesmeden dinliyordum. MHP için sempati beslediklerini ama şahsımın kendilerine tavır ve mesafe koymasından “Hocaefendi”lerinin rahatsız olduğundan bahsediyordu. Daha sonra konuyu “Türkçe Olimpiyatları”na bütün siyasiler ilgi gösterirken benim uzak durduğuma kadar uzattı ve ağzındaki baklayı çıkarttı: “Size yabancı birisi olmayan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı [3] ve Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil’i [4] MHP Genel Başkan Yardımcısı yaparsanız cemaat olarak sizi vargücümüzle destekleriz.”

  

Bunları dedikten sonra kendisine “Sözleriniz bitti mi?” diye sordum ve tane tane şunları söyledim: “Burası Siyasi Partiler Yasası’na göre yönetilen bir kurumdur. Kimlerin nasıl ve ne zaman Merkez Yönetim Kurulu üyesi olacağı ve Başkanlık Divanı’nın kimlerden teşekkül edeceği kurallara bağlanmıştır. Bu birincisi. İkincisi böyle bir teklife nasıl cüret ediyorsunuz? “
***

“FETÖ ile mücadeleye ilişkin soru üzerine Bahçeli, FETÖ’nün MHP’ye de sızma aşamasında bulunduğunu dile getirdi. ABD’ye kaçan FETÖ üyesi Şerif Ali Tekalan’ın davetiye takdim etmek için 2009 yılında Prof. Dr. Şakir Akça ile kendisini ziyarete geldiğini anlatan Bahçeli, şunları kaydetti: “Bunu milletimiz ve camiamızın insanları iyi bilsin. Orada konuşmalar devam ederken. ‘Sayın Hocam, şimdi sizi tanıdım ve anladım. Bu davranışlarınız devam ederse ülkücü hareketle karşı karşıya gelmeniz mukadderdir.’ dedim. Kendileri tabii beklenmedik tavrı görünce ‘1,5 aya yakın süreçte ABD seyahatim olacak. Bu görüşmeyi anlatabilir miyim?’ dedi ve ayrıldılar. MHP olarak Fetullah Gülen ile yüz yüze gelmişliğimiz yoktur. Genel başkan olarak benim hiç yoktur. Türkçe Olimpiyatlarına katılmış değilim. Hiç alakamız yoktur ama 2009 yılın ekim sonu kasım başlarında ‘Türkiye’de bir değişim, dönüşüm lazım. MHP’de genel başkanın değişmesi lazım. MHP’de bir ateist var, kimseyle görüşmez, hiçbir inanç sistemi ile alakası yoktur, namaz kılmaz, cumaya gitmez.’ propagandalarıyla bir karşı hareket başlattılar. Ben her zaman söylüyorum. Bu hareket dualıdır. Bu hareketle kim uğraşırsa başına bir çorap örülür. O sebepten dolayı bu hareketi kabul etmemiz mümkün değildir.” – Örgütün siyasi ayağı 15 Temmuz’da bazı şeyleri hissettikleri için kararlı bir duruş sergilediklerini, Cumhurbaşkanının ve hükümetin kararlı olduğunu, milletin de direncini gösterdiğini, Türkiye’nin büyük bir tehditten kendini kurtardığını dile getiren Bahçeli, “Bu FETÖ hareketinin kökü kazınmalıdır. Bunun 8 ayağı vardır, siyasi ayağı da gündeme gelmelidir. Bu siyasi ayağın üzerine gitmeleri lazım. Eğer gitmiyorlarsa birgün birileri gider.” şeklinde konuştu.”

_______________________________
KAYNAK:
Hayati BİCE, Lider-Teşkilat-Doktrin, MHP Örgüt Kültürü, KDY yayını, s.35-43, İstanbul, 2020.

http://www.etikhaber.com/siyaset/mhp-lideri-bahceli-memleket-icin-elimizi-degil-govdemizi-tasin-h248197.html

Bu yazı *Dr. Hayati BİCE, Genel, Manşet, Ülkücü Hareket kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.