Osman Yüksel SERDENGEÇTİ: “Ya Devlet Başa…”

 

“Ya DEVLET Başa…”

Osman Yüksel SERDENGEÇTİ

 

Arkadaşlar yeni çıkmaya başlayan DEVLET dergisinde bana böyle bir başlık ayırmışlar. Ya o, ya o.. Bunun ortası yok. Hani bizim mizacımıza da uygun bir başlık. Malum ya biz Türkiye’de sivri uçlardan biriyiz. Öyle diyorlar sivri diyorlar, aşırı diyorlar. Kendi kendime düşünüyorum: Benim nerem sivri? Burnum sivri, amma bu benim elimde mi? Allah böyle yaratmış. Bir şeye inanmışım yıllardır bu inancım istikametinde qidiyorum.
Taviz vermeden ısrarla bu inancın bu dâvanın takipçisiyim. Üstelik bu dâva benim dâvam değil. Memleketin, milletin dâvası. Modalar gibi mevsimden mevsime,  parti parti değişeyim durayım mı.

Ne yapmalı da bu sivrilikten kurtulmalı? Başka daha neremiz sivri? Kime batıyoruz? Aklıma bir şey geliyor amma, benim öyle bir hovardalığım da yok. Eh o halde.. Yürürken ortadan gitmiyorum. Ben insanım, yolun ortasından hayvanlar, nakil vasıtaları geçer. Ben yolun sağından gidiyorum, sağdan gitmek hata mı? Sivrilik mi? Günah mı? Hamdolsun sağım. Sıhhatim yerinde yaşadıkça da sağ olacağız, sağ kalacağız.

“Ya Devlet başa” deyince, Bölükbaşı’nın Kartalı aklıma geldi. Bu başlık amma da çok yakışırdı. Kartal gagası gibi burnu, tepeden bakmaları, yüksekten atmaları, her şeye çatmalarıyla ona daha çok yakışırdı. Hiç bir zaman başa gelemeyeceğine göre, hissesine düşecek nesne malum..

Üstadın son zamanlarda sığırcık avladığını duyuyoruz. Anlaşılan sığırcıktan korktu da zavallı sığırcıkları avlıyor. Her gün solcu gazetelerde ismim ve resmim çıksın diye de sola taviz verişleri, Amerika’ya çatışları caba.

Bu gidişle şimdi sığırcık avlayan Bölükbaşı’nın seçimlerde sinek avlıyacağı muhakkak.

 

Osman Yüksel SERDENGEÇTİ

DEVLET GAZETESİ, SAYI:1      YIL:1969