İdris AYDIN: “YESEVİ ATA’DAN ÖYKÜLER” -Kitap Tanıtımı-

YESEVİ ATA’DAN ÖYKÜLER

-Kitap Tanıtımı-

İdris AYDIN

Uzunca bir süredir çocuk edebiyatıyla ilgili yayımlanan çalışmaları okumaktayım. Son dönemlerde keyifle okuduğum çocuk kitaplarından biri Dr. Hayati Bice ‘nin çalışması olan “Yesevi Ata’dan Öyküler” oldu. H çocuk yayınlarından Mart 2017 ‘de yayımlanan kitap 83 sayfadan oluşuyor.

İnanç köklerimizi aydınlatmak için yapılan bir çalışma Yesevi Ata’dan Öyküler. Şimdiden söyleyeyim. Çocuk edebiyatı alanında yeni bir yazar yükseliyor, özellikle “Ülkücü Hareket, MHP ve Türk Dünyası ile ilgili ciddi ve nitelikli çalışmaları ile öne çıkan Dr. Hayati Bice’nin bu çalışması çok konuşulacağa benziyor. Üslubundaki akıcılık; kitaptaki doğallık çocukların da sıkılmadan okumalarını sağlıyor. Çocuklar için ufuk açıcı bir çalışma. Kültür savaşlarının egemen olduğu yayın dünyasında kitap bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Gittikçe büyüyen ahlaki erozyondan kurtulmak için çocuklara önerilecek ideal bir çalışma Yesevi Ata’dan Öyküler. Türk çocuklarına Peygamber sevgisini, iyiliği, doğruluğu, dürüstlüğü anlatan sıcak öykülerle dolu.

Ben 7. sınıf öğrencilerinin Yesevi Ata’dan Öyküler‘i okumalarını sağladım. Olumlu dönüşler aldım. Anneler, babalar zaman zaman çocuklarına okutacak kitap bulamadıklarını söylüyorlar. Alın size: “Yesevi Ata’dan Öyküler” Okutun çocuklarınıza. Seçici olalım.

Bice “Sözbaşı”’nda kitabı yazma nedenine ilişkin olarak şunları söylüyor:  “Rahman Ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla… Kökleri neredeyse bin yıl öncesine uzanan Yesevilik geleneğinde bu yıl 850. Ölüm yıldönümü vesilesiyle tüm dünyada anılan Hoca Ahmed Yesevi’nin hayat hikayesinin ezberlenip uzun kış gecelerinde ocak başlarında halkalanan sohbet meclislerinde anlatılması ve Ahmed Yesevi ile takipçilerinin hayatı hakkındaki menkıbelerin kuşaktan kuşağa aktarılması büyük yer tutar. “Yesevi Ata’dan armağan” olarak yazılan bu öyküler, geleneksel menkıbelerden yararlanılarak günümüze uyarlanmıştır. Tarihi gerçeklikleri bir yana her bir öyküde günümüz insanının da ders almasını gerektiren mesajlar saklıdır. Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi’nin aydınlık yolunda yürümek isteyen nesillere azık olmasını Allah’tan niyaz ederim”

Yesevi Ata’dan Öyküler, Türk çocuklarının kendi kültürlerini tanımaları açısından önemli bir çalışma. İdealizmi, samimiyeti öykülerin her satırında görüyoruz. Tek bir satırını atlamayacağınız bu içten sıcak çalışmayı anne ve babaların çocuklarına mutlaka ama mutlaka okutmalarını, hattâ öncelikle kendilerinin okumalarını öneriyorum.

Yesevi Ata’dan Öyküler

Dr. Hayati Bice

H Çocuk Yayınları

***
Tarihimizin en büyük isimlerinden biri olan Ahmed Yesevî’nin hikâyeleri yüzyıllar boyunca dilden dile dolaştı. Yüzyıllar önce yaşayan çocuklar bu hikâyelerle büyüdüler, büyükler bu hikâyelerle büyülendiler. Eskiden gönüllerimiz nasıl Ahmed Yesevî ile hayat bulduysa, şimdi de Yesevî’nin hayat dolu nefesi içimizi ısıtacak.
Ahmed Yesevî’yi en iyi tanıyan, onun hayatını ve fikirlerini araştırarak bizi onunla buluşturan Hayati Bice’nin kaleminden “Yesevî Ata’dan Öyküler”i okumak size çok iyi gelecek…

İnternetten Sipariş için:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/yesevi-atadan-oykuler-/421893.html